Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cyklická odborná příprava velitelů

Naši velitelé musí každoročné procházet cyklickou odbornou přípravou. Ta letošní se konala v pátek a sobotu 4. a 5. 3. 2011 na HZS Olomouc a zúčastnili se jí 3 velitelé družstev, jmenovitě Roman Hlavinka, Michal Vláčil a David Gbelec. V pátek probíhala teoretická část v učebně. Naopak v sobotu, a nutno poznamenat, že letos poprvé, proběhla praktická část přípravy. Podle ohlasů zúčastněných se hlavně praxe všem moc líbila a hodnotili ji jako velmi přínosnou.
Organizátoři, jedním z nich a vlastně hlavním byl i náš velitel Jirka Osyka, si pro nás připravili 4 stanoviště.

Byly to tyto:  - práce ve výškách  (slaňování z 2. patra cvičné věže)
                   - cvičební řád - útok do poschodí
                   - zásah na nebezpečnou látku
                   - vyhledávání osob (viz níže)
Všichni účastníci byli rozdělení do 4 skupin a postupně se na všech stanovištích vystřídali. Po celou dobu probíhala komunikace protšednictvím radiostanic, a to jak na úrovní v místě zásahu (velitel jednotky - družstvo) tak na úrovni mezi velitelem jednotky a simulovaným operačním střediskem. Všichni si tedy procvičili i tuto velmi důležitou činnost.
Zastavím se ještě u stanoviště vyhledávání osob, které bylo pro všechny asi nejnáročnější. V útvarovém sklepě si pro nás chlapi připravili neznámou trasu sestavenou z šatnových skříní. Situaci nám stížili tím, že na zádech jsme měli dýchací přístroj ale nedýchali jsme přes něj, byla to pouze zátěž. Vízory masek byly ale zalepeny neprůhlednou páskou a tak byla simulována nulová viditelnost, která je v sině zakouřených prostorech běžná. Z vlastní zkušenosti musím říct, že je to fakt zvláštní pocit a orientace v té chvíli byla prakticky nemožná. Naštěstí tam byla natažená hadice, jinak bysme se tam motali ještě dnes :-). Hledanou osobou byl figurant, vlastně jeden z nás Mišák Vláčil a nutno dodat že se naplnili slova školících: "Byl otlučený jak cigánské hračky . . ."
Jak již jsem psal v úvodu, praktická část školení byla pro všechny dobrou průpravou a každý si s toho alespoň něco odnesl do ostrých zásahů. Průběh praxe dokládají přiložené fotky. Většina z nich je od Franty Crhy z Třebčína. Díky Fero . . .

GbelDa

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář